Jerzy Wygoda – „Rzeszów, Ostatnich Kilka Dni…” wystawa fotografii

wygoda1

W głównym holu Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego  w piątek 15 kwietnia 2016 r. o godz. 12:00 odbyło się spotkanie z autorem wystawy fotografii „Rzeszów, Ostatnich Kilka Dni…”  – Jerzym Wygodą. Honorowy patronat nad wystawą objęło Podkarpackie Towarzystwo ZACHĘTY Sztuk Pięknych. Organizatorzy wystawy to: Biblioteka Uniwersytetu Rzeszowskiego, Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „WSPÓLNOTA POLSKA”, Stowarzyszenie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą POLONIARES oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.

Jerzy Wygoda to artysta, fotografik związany z Rzeszowem od ponad 60 lat. Jego prace wielokrotnie były eksponowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Działacz społeczny, członek i założyciel Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej – Stowarzyszenie Twórców. Były pracownik Katedry Pedagogiki Medialnej, obecnie na emeryturze. Wystawę otworzyła Dyrektor Biblioteki Pani dr Bożena Jaskowska. Autor wystawy w ciekawy sposób zainspirował przybyłych na wystawę gości, by zobaczyli Rzeszów w zupełnie innej perspektywie bez zbędnych upiększeń. Wśród przybyłych gości byli między innymi pracownicy Biblioteki UR,  Pan dr Mieczysław Janowski, były prezydent Rzeszowa, senator i poseł do Parlamentu Europejskiego, a także Przyjaciele Pana Jerzego – Pan Piotr Karaś, który będąc studentem miał przyjemność uczestniczyć w zajęciach, które prowadził Pan Jerzy Wygoda, prof. dr hab. Marta Wrońska, wielbicielka osoby Pana Jurka i Jego wielkiego talentu oraz Pan Wojciech Słapiński, też znany fotograf i właściciel jednej z piękniejszych księgarni rzeszowskich.

Na ZAPROSZENIU, możemy przeczytać krótką pochwałę, która jest równocześnie zachętą, napisaną przez Panią Profesor Martę Wrońską, do obejrzenia kolejnej już wystawy Pana Jerzego Wygody z serii „Nieupudrowany Rzeszów”.

 

Czy można zatrzymać czas?

Tak, można. Mówił już o tym Albert Einstein w swojej teorii względności. A czy można zatrzymać czas w Rzeszowie? Tak, można. Wspaniałe chwile i momenty tętniącego życiem miasta utrwala na swoich fotografiach Jerzy Wygoda, artysta – fotografik, utytułowany licznymi nagrodami, autor wielu wystaw w Polsce i za granicą. W swojej biografii artystycznej może poszczycić się między innymi medalem Zasłużony dla Fotografii Polskiej i medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę zaprosić Państwa w przepiękną podróż intelektualno-emocjonalną z fotografiami Jerzego Wygody, osoby obdarzonej niesamowitym wyczuciem piękna tego co Ją otacza. Można zachwycić się kwiatem będąc przechodniem…, aby zachwycić się jego wnętrzem trzeba się przy nim zatrzymać i poświęcić mu swój czas. Zbyt wiele powabnych rzeczy dzieje się obok nas. Czasem w biegu po codzienność warto, a nawet trzeba się zatrzymać i zobaczyć jakie fantastyczne miejsca są w naszym mieście utrwalone na zdjęciach autorstwa Jerzego Wygody. To nie jest ten Rzeszów pokazywany w oficjalnych folderach reklamujących region Podkarpacia. To zatrzymany w kadrze ruch uliczny, reklamowe bilbordy, pomnik pamięci Kazimierza Górskiego na tle iluminacji świątecznej, olbrzymia wierzba wyrosła pośrodku miasta nieopodal budynku rzeszowskiego Zus-u, Ratusz w przepięknej oprawie świątecznej, parkometr w pobliżu zabytkowych kamienic rzeszowskich, nawet poranna mgła wraz z ulatniającym się białym dymem, śliczna uliczna latarnia górująca nad pędzącymi pojazdami czy Galeria Graffica nocą….

To „nieupudrowany” Rzeszów, jak sam określa te zdjęcia autor. Są tak niesamowite, tak impresyjne, że aż prawie magiczne. Jestem dumna, że mogłam razem pracować z Panem Jerzym Wygodą, który swoją merytorycznością i olbrzymią pasją do fotografii zarażał naszych studentów z Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadząc z nimi w bardzo inspirujący sposób przedmiot: techniki multimedialne odszyfrowując tajniki fotografii cyfrowej i komputerowej obróbki obrazu. To były dla mnie i moich studentów niezapomnianie chwile z Wielkim Mistrzem i Wspaniałym Człowiekiem!! To fantastycznie, że znowu możemy się z Nim spotkać podziwiając Jego prace.

 

Prof. nadzw. dr hab. Marta Wrońska
Kierownik Katedry Pedagogiki Medialnej
Wydział Pedagogiczny, Uniwersytet Rzeszowski

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.